Przy okazji pisania o bronie - wspomniałem o pomyśle uprawy soi.
Tak, chcę się porwać i eksperymentalnie polecić z jednym polem soi. Jest to o tyle istotne doświadczenie, że obecnie obowiązujące od niedawna przepisy nakładają na hodowców obowiązek skarmiania zwierząt paszami wyprodukowanymi w iluś procentach w ich własnym gospodarstwie. Myślę, że spowoduje to konieczność dla wielu przede wszystkim hodowców krów w mojej okolicy - konieczność uprawy tego typu roślin na pasze. Wiem, że obecnie bardziej opłacalne jest sprowadzenie statkiem wytłoczyn sojowych, niż uprawa tej chimerycznej w naszych warunkach rośliny, ale ja do tego podchodzę inaczej. Nie mam ani bydła, ani trzody, ale soja to roślina motylkowa. Więc potraktuję to jako inwestycję w pole i podniesienie jego wartości i regenerację gleby. Ile obrodzi - tyle obrodzi. Oddam pół-darmo choćby naszemu dzierżawcy, ale zaorane resztki pożniwne i same korzenie wraz z bakteriami brodawkowymi - będą miały duży wpływ na poprawę jakości gleby na tym polu. Jeśli więc w jednym roku eksperyment się uda, a w kolejnych dwóch latach powtórzę do na kolejnych polach - będzie to zdecydowanie dobry krok w przedmiocie regeneracji wyjałowionych przez lata pól.

Z praktycznego punktu widzenia, znalazłem w necie wiele informacji od uprawiających soje polskich rolników, które zebrałem w jedną całość:

Gleby: tylko lekkie i lekko zwięzłe. Musi być spulchniona, żeby maksymalnie pozbyć się ( np. agregatem) zbrylenia. Najlepiej, gdy pH 6-6,5.

Siew: płytki (3cm), nie lubi wałowania w terminie 20.04-5.05

Nawożenie makro:
- przedsiewnie, przed orka zimowa lub na wiosnę w dawce: 75kg/ha P i 110 kg/ha K. Można dodać 40kg MgO/ha.
- dawka startowa azotu tylko w formie amonowej 30kg/ha.
- Nawożenia pogłównego azotem nie stosujemy, chyba, że zobaczymy pożółkłe rośliny to wtedy trochę dolistne.

Nawożenie mikro - tylko dolistnie, w fazie przed kwitnieniem i w trakcie kwitnienia. Nawóz wieloskładnikowy (np. Yara Mila Complex) ok. 300kg/ha. Chodzi o dostarczenie: Mi, B, Zn.

Bronowanie: do wysokości rośliny 15cm można i należy bronować by odchwaszczać!

Oprysk: do 3 dni po wysiewie wykonać oprysk herbicydem przeciwko chwastom dwulisciennym np. SENCOR LIQUID 600 SC w dawce 0,55ltr/ha lub AFALON DYSPERSYJNY 450 SC w dawce 1,6ltr/ha lub NUFLON 450 SC. Gdyby chodziło o chwasty jednoliścienne to oprysk np. DUAL GOLD w dawce 1ltr/ha.

Zbiór: w 1. lub 2. dekadzie września (po opadnięciu liści).

Rozpatrywane przeze mnie odmiany:

1) AUGUSTA, polska, bardzo wczesna (0000) i dojrzewa na przełomie sierpnia i września. Plonowanie pow.3t/ha, białko 35%, a tłuszcz 20%.
2) VIOLETTA, litewska, wczesna (000) i wysoce odporna na suszę, choroby i osypywanie. Plonowanie pow.4t/ha, białko 41-44%, a tłuszcze nienasycone 18-21%.

Z uwagi na obecność bakterii brodawkowych i chęć zapewnienia im właściwych warunków rozwoju - należy dobierać tylko niskoazotowe nawozy tj.:

Polifoska 4:  4% N, 12% P2O5, 10% K2O, 9% SO3, 2% MgO
Holist Agro PK 15-30: bezazotowy! 15% P2O5, 30% K2O, 10% SO3, 10% CaO

Jeżeli uprawiałeś lub uprawiasz soję i chciałbyś - mógłbyś podzielić się swoimi doświadczeniami, pisz poniżej !



Komentarze








Dodaj komentarz